Koło Przewodników PTTK w Sandomierzu

ul.Rynek 12; 27-600 Sandomierz

HISTORIA KOŁA PRZEWODNIKÓW PTTK w SANDOMIERZU

Istnienie przewodnictwa turystycznego w Sandomierzu związane jest z powstaniem w 1910 roku Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Działalność na polu turystyki w Sandomierzu wzmogła się po roku 1918. Wówczas nielicznie przybywające do nas wycieczki oprowadzali działacze tut. Oddziału : Józef Pietraszewski, ks. Andrzej Wyrzykowski, Stanisław Karpowicz, Roman Koseła.

W okresie międzywojennym oprowadzali też wycieczki członkowie Kółka Krajoznawczego działający w Gimnazjum Męskim w Sandomierzu. Kończyli oni kursy dla przewodników po Sandomierzu organizowane przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Jednym z takich przewodników był Stanisław Walczyna - działacz sandomierskiego krajoznawstwa. Ci młodzi członkowie PTK oprowadzali turystów aż do 1939 r.

Członkowie PTK - przewodnicy podczas II wojny światowej byli mocno zaangażowani w prace konspiracyjne i tajne nauczanie. W 1940 r. nastąpiły pierwsze aresztowania. Z rąk hitlerowców zginęli : Roman Koseła, Aleksander Patkowski, Lucjan Grabara, Stefan Żarski.

Oddział PTK wznowił działalność w 1946 r. Wycieczki oprowadzają w tym czasie nieliczni przewodnicy :Józef Pietraszewski, Wincenty Burek, Mieczysław Wolski, Józef Baczyński. Już w 1946 roku zorganizowano kurs przewodnicki który ukończyły 4 osoby. Od 1948 r. wzmaga się ruch turystyczny, a zarazem zapotrzebowanie na przewodników.

Szkolenia przewodnickie 2017r.

21.09.2017r. - Spotkanie w Spiżarni Sandomierskiej

2.04.2017r. Msza św. na rozpoczęcie sezonu turystycznego

30.03.2017r.- Stacja meteorologiczna w Sandomierzu

16.03.2017r.- NOWOŚĆ- Wystawa Świat Ojca Mateusza

9.03.2017r.- Karol Frycz i jego związki z Sandomierzem- kol. Jolanta Leszczyńska

26.01.2017r.- Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

19.01.2017r.- Spotkanie z panią dr Danutą Paszkowską- Dom Długosza

W zeszycie nr 1 znajdziemy artykuły:
Kol. Zofia Kołodziejska - Kobiety w dziejach Sandomierza, cz 1.
-Judyta; Adelajda, Helena, Grzymisława, Salomea, Kinga, Gryfina, Halina Krępianka, Jolenta / Helena /, Jadwiga, Adelajda , Jadwiga Andegaweńska, Zofia Drucka, Barbara-cesarzowa
Kol. Tomisław Giergiel - Średniowieczne rycerstwo w krajobrazie Sandomierza
Kol. Marek Juszczyk - Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu