Jesteś tu:  Strona Główna Oddział PTTK Oddział PTTK w Sandomierzu Sandomierska Odznaka Regionalna SOR
Sandomierska Odznaka Regionalna

Regulamin Sandomierskiej Odznaki Regionalnej

"Sandomierska Odznaka Regionalna" (SOR) ustanowiona została przez Zarząd Oddziału im. Aleksandra Patkowskiego w Sandomierzu dla uczczenia 100 - lecia jego istnienia.

1.   SOR ma na celu propagowanie i popularyzację walorów krajoznawczych Ziemi  Sandomierskiej. Zachęcać szerokie kręgi społeczeństwa do systematycznego poznawania historii, zabytków, kultury, przyrody i miejsc pamięci narodowej w regionie.

2.   SOR posiada trzy stopnie; brązowy, srebrny i złoty. Wzór odznaki dla wszystkich stopni jest ten sam, stopnie różnią się kolorem otoku wieńca laurowego, który jest elementem wzoru graficznego Odznaki.

3.   O uzyskanie SOR może ubiegać się każdy, kto ukończył 10 rok życia i spełnił warunki wymagane niniejszym regulaminem.

4.   Załączony wykaz miejscowości i miejsc oraz wykaz szlaków znakowanych w regionie do spełnienia wymogów dla poszczególnych stopni Odznaki stanowi integralną część niniejszego regulaminu.

5.   SOR można zdobywać równocześnie z innymi odznakami turystyki kwalifikowanej.

6.   SOR może być zweryfikowana pod następującymi warunkami: ubiegający się o weryfikację przedkłada oddzielną książeczkę SOR, OTP, KOT lub przeznaczony do tego celu zeszyt w których dokonuje się potwierdzeń przez: przewodnika, przodownika turystyki kwalifikowanej, nauczyciela, instruktora harcerskiego lub pieczątką dowolnej instytucji zawierającej nazwę miejscowości lub obiektu na trasie wycieczki. W przypadku niemożności uzyskania potwierdzeń pieczątką, wpisem przewodnika lub przodownika należy dołączyć zdjęcie potwierdzające pobyt lub opis zwiedzanej miejscowości lub miejsca.

7.   Czas zdobywania poszczególnych stopni Odznaki nie jest limitowany.

8.   Zwiedzanie tych samych miejscowości, miejsc i obiektów (poza wymienionymi w szczegółowych warunkach dla poszczególnych stopni) może być zaliczone tylko raz niezależnie od stopnia odznaki.

9.   Weryfikacji dokonuje i przyznaje Odznakę Komisja Weryfikacyjna przy Oddziale PTTK w Sandomierzu, Rynek 12, 27-600 Sandomierz

10.  SOR można nabyć tylko w siedzibie Oddziału PTTK w Sandomierzu, Rynek 12, 27-600 Sandomierz.

11.  Zdobywcy SOR w stopniu brązowym, zamieszkałemu na terenie powiatów: sandomierskiego, opatowskiego, stalowolskiego, staszowskiego, tarnobrzeskiego przyznana zostaje równocześnie Regionalna Odznaka Krajoznawcza w stopniu brązowym.

12.  Interpretacja wymagań regulaminu należy do ZO PTTK im. A. Patkowskiego w Sandomierzu.

Sandomierską Odznakę Regionalną w stopniu brązowym uzyskuje ten, kto:

  1. odbył wycieczki piesze lub rowerowe po znakowanych szlakach turystycznych w regionie o łącznej długości minimum 40 km.
  2. Zwiedził w Sandomierzu; Bramę Opatowską, katedrę, kościół św. Jakuba i wąwóz królowej Jadwigi, oraz 5 innych miejscowości z załączonego wykazu
  3. Zwiedził Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
  4. Nawiedził dwa miejsca pamięci narodowej w Sandomierzu

Sandomierską Odznakę Regionalną w stopniu srebrnym uzyskuje ten, kto:

a. Posiada SOR w stopniu brązowym

b. odbył wycieczki piesze lub rowerowe po znakowanych szlakach turystycznych w regionie o łącznej długości minimum 80 km.

c. zwiedził w Sandomierzu; Podziemną Trasę Turystyczną, Collegium Gostomianum, kościoły; św. Pawła, św. Józefa, św. Michała i św. Ducha, oraz 10 innych miejscowości z załączonego wykazu

d. zwiedził Muzeum Diecezjalne w Domu Długosza

e. odbył wycieczkę w Góry Pieprzowe

f. Zwiedził w Opatowie kolegiatę, kościół Bernardynów i Podziemną Trasę Turystyczną

g. Zwiedził w Zawichoście kościoły N. Marii Panny, św. Jana, św. Trójcy oraz XIX wieczny wodowskaz.

h. Zwiedził w Klimontowie kościoły; kolegiacki św. Józefa i podominikański św. Jacka

i. Zwiedził miejsca związane z bł. Wincentym Kadłubkiem we Włostowie i Karwowie

j. Nawiedził miejsca pamięci narodowej w Słupczy, Konarach i Sulisławicach

Sandomierską Odznakę Regionalną w stopniu złotym uzyskuje ten, kto:

a. Posiada SOR w stopniu srebrnym

b. odbył wycieczki piesze lub rowerowe po znakowanych szlakach turystycznych w regionie o łącznej długości minimum 120 km.

c. zwiedził w Sandomierzu; wzgórze Salve Regina, wąwóz Piszczele,

d. zwiedził Muzeum Ruchu Ludowego

e. zwiedził Tarnobrzeg - Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu /Dzikowie/, kościół Dominikanów, Koprzywnicę, Baranów Sandomierski, "pustelnię Złotego Lasu" w Rytwianach, Kurozwęki, Szydłów

f. zwiedził 1 cmentarzysko kurhanowe w Kleczanowie lub w Międzygórzu oraz kopce pradziejowe w Święcicy lub w Leszczkowie, Łopacie, Dacharzowie, Janikowie

g. zwiedził co najmniej dwa miejsca związane z Witoldem Gombrowiczem (Małoszyce - miejsce urodzenia, Przybysławice - groby rodziców i dziadków, Jakubowice - miejsce dworu rodzinnego)

h. zwiedził Stalową Wolę - kościół św. Floriana, zespół klasztorny Kapucynów, kościół Matki Bożej Szkaplerznej, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Charzewicach)

i. zwiedził Zaklików - kościoły; p.w. Św. Anny, Św. Trójcy, słup graniczny CK Austrii w Zaklikowie

j. zwiedził Radomyśl n/Sanem - Sanktuarium Matki Bożej na Górze "Zjawienia",. kościół drewniany Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

k. zwiedził jeden z rezerwatów przyrody - "Pniów", "Jastkowice", "Łęka", "Imielty Ług"

l. odbył wycieczkę do Puszczy Sandomierskiej oraz zwiedził 10 innych miejscowości z załączonego wykazu

 

Wykaz miejscowości i miejsc do zwiedzania:

Baranów Sandomierski

Bidziny

Bogoria Staszowska

Bojanów

Chobrzany

Ciemny Kąt

Czyżów Szlachecki

Dacharzów /par. Jankowice Kościelne/

Dobrocice /kamień upamiętniający rodzinę Młodożeńców/

Dwikozy

Furmany

Gołkowice - Ocin /dom rodzinny Wincentego Burka/

Garbów Stary

Gierczyce

Gołoszyce

Gorzyce (Pączek)

Górki Klimontowskie

Góry Pęchowskie

Góry Pieprzowe /rezerwat/

Góry Wysokie

Grębów

Irena

Iwaniska

Jakubowice

Janików

Jurkowice

Karwów

Kichary Nowe

Kiełczyna

Mleczanów

Klimontów

Kobierniki

Konary

Koprzywnica

Kotowa Wola

Kurozwęki

Leszczyków

Lipnik

Łężyce

Łoniów

Machów

Malice Kościelne /pomnik prof. Mikulskiego - Pomorskiego rektora SGGW

Malice Obrazowskie

Maruszów /Galeria pod chmurką/

Małoszyce

Międzygórz

Modliborzyce

Motycze Szlacheckie

Mydłów

Niedrzwice

Niekrasow

Nikisiałka Mała

Obrazów

Olbierzowice

Opatów

Osala

Osiek

Ossolin

Ożarów

Pęchów

Piaseczno

Piekary

Pielaszów /pomnik bitwy partyzanckiej z 30 lipca 1944 r /

Piotrowice /Małopolski przełom Wisły/

Pisary

Planta

Pniów

Połaniec

Prusy

Przepiórów

Przybysławice

Przyszów

Pysznica

Radomyśl n. Sanem

Rożki

Rybnica

Rytwiany

Samborzec

Sandomierz

Skotniki Sandomierskie

Słupcza /Panieńska Góra, pomnik z 1863 r/

Sokolniki

Stalowa Wola

Stany

Staszów

Stodoły

Strzegom

Strzyżowice
Sulisławice
Sztombergi
Szydłów

Szymanowice

Świątniki

Święcica

Śmiłów

Świniary

Tarnobrzeg

Trzcianka

Trześń

Tudorów

Turbia

Tursko Wielkie

Ublinek

Ujazd

Wąworków

Wegrce Panieńskie

Węgrce Szlacheckie

Wiązownica /pałac w kol. Dzięki/

Wilczyce

Wiśniowa

Wiśniówka

Włostów

Wojciechowice

Wrzawy

Wszechświęte

Wysiadłów

Zaduszniki

Zaklików

Zaleszany

Zawichost

Zawidza

Zbydniów

Zielonka k. Czyżowa, /rezerwat/

Zimna Woda /rezerwat k. Zawidzy/

Złota

Zochcinek


Wykaz znakowanych szlaków turystycznych w regionie:

 

 

I. Szlaki piesze-

1. czerwony; Gołoszyce - Modliborzyce - Planta - Ujazd - Konary - Klimontów - Ossolin - Chobrzany - Koprzywnica - Skotniki S. - Sandomierz - Góry Pieprzowe - Dwikozy - Zawichost - Piotrowice - Linów - Annopol - Zaklików - Lipa - rez. Imielty Ług - Łążek Ordynacki - Szklarnia - Porytowe Wzgórze -( Szlak Walk Partyzanckich )

2. zielony; Chańcza - Kotuszów - Kurozwęki - Staszów - Rytwiany - Połaniec - Tursko - Trzcianka - Niekrasów - Osiek - Sulisławice - Klimontów - Pęchów - Goźlice - Kleczanów - Międzygórz - Pielaszów.

3. niebieski; Gołoszyce - Łężyce - Opatów - Karwów - Malice K. - Pielaszów - Dobrocice

Dacharzów - Wilczyce - Gałkowice- Ocin - Kichary - Dwikozy.

4. żółty; Sandomierz - Zalesie Gorzyckie - Gorzyce (Pączek) - Wrzawy - Radomyśl n/Sanem - Stalowa Wola - Leżajsk.

5. zielony; Sandomierz - Tarnobrzeg - Baranów Sand. - Majdan Królewski.

6. Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza "Ciemny Kąt"

7. Przyrodniczo-leśna ścieżka edukacyjna (Maziarnia - Zalesie ) w Gminie Bojanów

II. Szlaki rowerowe.

Szlaki wokół Sandomierza "Sandomierskie krajobrazy"

1. niebieski; Sandomierz, ul. Żeromskiego -Różana - Rzeczyca S. - Kichary N. - Dwikozy - Kamień Łuk. - Kamień N. - Sandomierz ul. Podmiejska - ul. Browarna - ul. Mickiewicza.

2. czarny; Sandomierz, ul. Żeromskiego - Różana - Chwałki - Ocinek - Wysiadłów -kol. Lenarczyce - Kobierniki - Andruszkowice - Zawisełcze - Sandomierz ul. Kręta - ul. ks. Henryka Sandomierskiego - ul. Koseły.

3. żółty; Sandomierz ul. Mostowa - Koćmierzów - Tarnobrzeg /Wielowieś - Furmany - Trześń - Sandomierz ul. Wielowiejska - ul. Powiśle.

Szlak doliny Opatówki - żółty; Sandomierz ul. Koseły - Chwałki - Radoszki - Zagrody - Pęczyny - Dobrocice - Pielaszów - Malice K. - Karwów - Wąworków - Opatów ul. M.C. Skłodowskiej.

Szlak doliny Koprzywianki - zielony; Sandomierz ul. Koseły - Zawisełcze - Skotniki S. - Koprzywnica - Sulisławice - Rybnica - Nawodzice - Klimontów - Konary - Ujazd.

Inne szlaki rowerowe przebiegające przez teren objęty regulaminem Odznaki

Szlaki wokół Opatowa;

  1. czerwony; m innymi Małoszyce
  2. zielony; m innymi Nikisiałka M., Międzygórz, Karwów i Tudorów
  3. niebieski; m innymi Planta, Ujazd, Gołoszyce.

Szlak "Zamków i warowni" kolor czarny (z logo); m innymi Kurozwęki, Rytwiany, Ujazd, Konary, Klimontów, Ossolin, Samborzec, Sandomierz, Kichary, Międzygórz, Tudorów, Opatów, Ćmielów, Podgrodzie.

Szlak "Miejsca mocy" kolor żółty; m innymi Osiek, Sulisławice, Niekrasów, Rytwiany, Wiśniowa

Szlak im. Witolda Gombrowicza kolor zielony; m innymi Małoszyce, Wojciechowice, Przybysławice, Sobótka, Jakubowice, Czyżów Szlachecki.

Powiatowy Szlak Rowerowy (powiat Stalowa Wola) - Maziarnia, Kołodzieje, Bojanów, Stany, Przyszów, Ciemny Kąt, Stalowa Wola, Agatówka, Kotowa Wola, Zbydniów, Skowierzyn, Wrzawy, Chwałowice, Łążek Chwałowski, Baraki Stare, Zaklików, Gielnia, Lipa, Goliszowiec, Lipowiec, Szwedy, Studzieniec, Słomiana, Krzaki, Kłyżów, Stalowa Wola.

Trasy rowerowe po Gminie Zaleszany:

- Trasa zielona; Obrzeżami Gminy Zaleszany

- Trasa żółta; Poznajemy własne dziedzictwo

Sandomierska Odznaka Regionalna

SANDOMIERSKA ODZNAKA REGIONALNA

Lista zdobywców odznaki SOR w stopniu brązowym

- Jabczyk Irena- 2010r.-Stalowa Wola

- Uberman Stanisława - 2010r.- Stalowa Wola

- Kapczyński Ryszard -2011r.- Bytom

- Iwaniuk Bogusław - 2011r.- Myszków

- Konopka Ryszard - 2011r.- Myszków

- Machała Henryk - 2011r. - Pszczyna

- Kuśnierz Andrzej - 2011r.- Racibórz

- Stokowiec Józefa - 2011r.- Żory

- Stokowiec Marian -2011r. - Żory

- Marciniak Zenon - 2011r.- Katowice

- Paszek Bogdan - 2011r. - Rybnik

- Buszka Marcin - 2011r. - Rybnik

- Marciniak Tadeusz - 2011r.- Rybnik

- Milewski Bernard - 2011r. - Maszewo Duże

- Domagalska-Łabędzka Anna - 2011r. - Łódź

- Zając Stefania - 2011r. - Żory

- Korenkiewicz Anna - 2011r. - Szczecin

- Korenkiewicz Jarosław - 2011r. - Szczecin

- Mazurek Antonina - 2011r. - Tychy

- Frydrych Piotr - 2011r. - Tychy

- Frydrych Barbara - 2011r. - Tychy

- Radomski Stanisław - 2011r. - Gliwice

- Koba Alicja - 2011r. - Jaworzno

- Koba Marcin - 2011r. - Jaworzno

- Sobaszkiewicz Gabriela -2011r. - Bydgoszcz

- Brzozowska Justyna - 2011r. - Bydgoszcz

- Brzozowski Aleksander - 2011r. - Bydgoszcz

- Brzozowska Małgorzata - 2011r. - Bydgoszcz

- Czereszko Paweł - 2011r. - Nakło n/Notecią

- Wojtczak Renata - 2011r. - Szczecin

- Szmajgiel Henryk - 2011r - Bielsko Biała

- Białek Zbigniew - 2011r. - Chotcza

- Piotrowski Robert - 2011r.- Stalowa Wola

- Szpindor Bogumiła - 2011r. - Sandomierz

- Kliza Witold - 2011r. - Chełm

- Nycz Zofia - 2011r. - Chełm

- Bajor Roman - 2011r.- Kielce

- Książkiewicz Tadeusz - 2011r.- Sandomierz

- Dec Jacek- 2011r.- Kraków

- Skowyrski Janusz- 2012r. - Biesiekierz k/Koszalina

- Skowyrski Aleksander - 2012r. - Biesiekierz k/Koszalina

- Skowyrska Bernadetta - 2011r. - Biesiekierz k/Koszalina

- Skowyrska Angelika -2012r.- Biesiekierz k/Koszalina

- Kawa Adam- 2012r.- Tarnobrzeg

- Paradysz Piotr- 2012r. - Przemyśl

- Paradysz Jan - 2012r. - Przemyśl

- Boniatowski Jan- 2012r. - Stalowa Wola

- Kiciński Sławomir - 2012r. - Sandomierz

- Wodecki Czesław - 2012r. - Wodzisław Śląski

- Włostowska Grażyna - 2012r. - Sandomierz

- Włostowski Jan - 2012r. - Sandomierz

- Włostowski Maciej - 2012r. - Sandomierz

- Staniek Krzysztof - 2013r. - Sandomierz

- Kinga Janik - 2013r. - Lipa

- Magdalena Kuna - 2013r. - Stalowa Wola

- Czarnecki Igor -2013r. - Tuszewo

- Klemowski Marcin - 2013r. - Włoszakowice

- Jankowiak Kazimierz - 2013r. - Włoszakowice

- Kozłowski Piotr - 2013r. - Lubawa

- Rytlewski Mateusz - 2013r. - Lubawa

- Rogoziński Dominik - 2013 r.- Lubawa

- Sosnowski Dominik - 2013r. - Lubawa

- Łukaszewicz Jerzy - 2013r. - Lubawa

- Gostkowski Mirosław - 2013r. - Bielawa

- Kuźba Joanna - 2013r. - Rumia

- Kantecka Michalina - 2013r. - Rumia

- Kuźba Jakub - 2013r. - Rumia

- Riceau Karina - 2013r. - Rumia

- Kuźba Justyna - 2013r. - Rumia

- Kowalski Piotr - 2013r. - Poniatowa

- Kruk Krzysztof - 2013r. - Poniatowa

- Kutkowski Jarosław - 2013r. - Gdańsk

- Mironiuk Sylwia - 2013r.- Sandomierz

- Patryn Iwo - 2013r. - Sandomierz

- Heciak Luiza - 2013r. - Sandomierz

- Cichy Renata - 2013r.- Stalowa Wola

- Pęczek Katarzyna - 2013r. - Stalowa Wola

-  Kapes Roman - 2015r.- Rybnik

- Jankowski Waldemar- 2015r- Kraków

- Czopowski Wojciech- 2015r.- Tarnów

- Anna Gołaszewska - 2016r. - Gdańsk

- Łuczkiewicz Joanna - 2016r.- Ożarów Mazowiecki

- Michalak Katarzyna- 2016r.-Ożarów Mazowiecki

- Chmielewska Anna - 2016r.- Namysłów

- Jasek Sylwia- 2016r.- Opole

- Brenk Agnieszka-2016r.- Poznań

- Strachanowski Tomasz- 2016r.-Nowy Sącz

- Stężycka Edyta - 2016r- Żary

- Łobacz-Bącal Elżbieta -2016r-Żary

- Wilgucka Dorota- 2016r.- Żary

- Krzemińska -Bielak Kamila-2016r.- Żary

- Romanowska Anna- 2016r.-Suwałki

- Majnusz Agnieszka- 2016r.- Katowice

- Ellwart Jarosław- 2016r.- Gdynia

- Kijonka Radosław- 2016r.- Bytom

- Tęcza Anna- 2016r.- Jelenia Góra

- Tęcza Krzysztof- 2016r.- Jelenia Góra

- Ogonowska Katarzyna- 2016r.- Ozorków

- Tylke Mariola-2016r.- Ozorków

- Kalka Piotr- 2016r.- Gdynia

- Basiński Piotr-2016r.- Poznań

- Kołodziej-Kłopocka-2016r-Tarchały Wielkie

- Marjańska Agnieszka-2016r.-Włocławek

- Marjański MAciej-2016r.-Włocławek

- Kaczor Beata-2016r.- Włocławek

- Nowycz Jakub- 2016r.- 2016r.- Szczecin

- Tuszyńska Kinga- 2016r.-Józefów

- Iwaniuk Mirosław- 2016r.- Włodawa

- Roguski Marcin- 2016r.- Mińsk Mazowiecki

- Sawicka Iwona- 2016r.- Mińsk Mazowiecki

- Truszczyński Krzysztof- 2016r.-Iława

- Łukaszewicz Jerzy- 2016.-Iława

- Gordon Elżbieta- 2016r.- Warszawa

- Górniak Urszula - 2016r.- Biłgoraj

- Adamowicz Joanna- 2016r.-Biłgoraj

- Bijak Szymon-2016r.- Warszawa

- Staszak Aleksandra-2016r.-Warszawa

- Szmyt Barbara- 2016r.- Warszawa

- Zimnicki Kamil-2016r.- Elbląg

- Florys Krzysztof- 2016r- Warszawa

- Sawicka Joanna- 2016r.- Warszawa

- Śledzińska Jolanta- 2016r.- Warszawa

- Martyna Stypa - 2017r.- Sandomierz

- Piotr Koziara - 2017r.- Wrocław

 

 

SANDOMIERSKA ODZNAKA REGIONALNA

Lista zdobywców odznaki w stopniu srebrnym

- Koba Alicja - 2012r. - Jaworzno

- Koba Marcin -2012r. -Jaworzno

- Szmajgiel Henryk -2012r. -Bielsko Biała

- Kliza Witold -2011r.- Chełm

- Nycz Zofia -2011r. -Chełm

- Książkiewicz Tadeusz - 2011r. - Sandomierz

- Skowyrski Janusz- 2012r. -Biesiekierz k/Koszalina

- Skowyrski Aleksander -2012r. -Biesiekierz k/Koszalina

- Skowyrska Bernadetta -2011r. -Biesiekierz k/Koszalina

- Skowyrska Angelika -2012r. -Biesiekierz k/ Koszalina

- Kawa Adam - 2012r.- Tarnobrzeg

- Paradysz Jan - 2013r.- Przemyśl

- Staniek Krzysztof - 2013r. - Sandomierz

- Kowalski Piotr - 2013r. - Poniatowa

- Kruk Krzysztof - 2013r. - Poniatowa

- Kutkowski Jarosław - 2013r. - Gdańsk

- Osowski Julian - 2013r. - Warszawa

- Kapusta Dominik- 2013r. - Ostrowiec Św.

- Stec Zdzisław- 2013r. - Szczecin

- Stec Barbara- 2013r.- Szczecin

- Kowalewski Piotr- 2014r.

- Włostowska Grażyna- 2014r.- Sandomierz

- Włostowski Jan- 2014r.-Sandomierz

- Włostowski Maciej - 2014r.- Sandomierz

- Kapes Roman- 2015r.- Rybnik


SANDOMIERSKA ODZNAKA REGIONALNA

Lista zdobywców odznaki w stopniu złotym

- Kliza Witold -2011r. -Chełm

- Nycz Zofia -2011r. - Chełm

- Adam Kawa - 2012r. - Tarnobrzeg

- Golenia Mateusz - 2013r. - Ostrowiec Św.

- Patryn Iwo - 2014r.- Sandomierz

- Heciak Luiza - 2014r.- Sandomierz


 

Odznaki do kolekcji:

- Mączyński Bogusław- Kalisz

- Bednarz Antonina

- Mazur Michał- Starachowicz

- Szczerbowski Bogdan - Śmiłów

- Matuszewski Jerzy - Katowice

- Orłowski Zbigniew - Mysłowice

- Dobrowolski Janusz - Chorzów

- Gąsior Marek - Chorzów

- Czernow Marian - Katowice

- Stec  Zdzisław- Szczecin

- Mazur Krystian - Mysłowice

- Stec Barbara- Szczecin

- Simiński-Stanny Tomasz - Grudziądz

- Hyla Michał - Bielsko Biała

- Zając Marian - Wodzisław Śląski

 

 

 

 

Strona w celu poprawnego działania korzysta z plików cookies. Więcej o plikach cookies, przechowywaniu, zarządzaniu i usuwaniu w Twojej przeglądarce, dowiesz się w naszej polityce prywatności.

Aby komunikat nie wyświetlał się więcej zaakceptuj pliki cookies tej strony.

Dyrektywa Unii Europejskiej